Standardy plemene Redboneův mývalí pes

Obecný vzhled

Redboneovo plemeno, které se za účelem lovu používá v močálovitých oblastech i v horách, je spolehlivým a hbitým psem a to i v nejnáročnějším terénu. Redboneův pes, ideálně vyvážený díky lesklé červené srsti a vynikajícímu čenichu schopnému sledovat starší stopu, má statnou konstituci a snoubí se v něm hezký vzhled se sebevědomým vystupováním a vynikajícími vlohami k lovu.

Hlava

Výraz: prosebný. Oči: tmavě hnědé až lísko-oříškové, upřednostňují se tmavé. Posazené výrazně od sebe. Nesklopená víčka. Tvar očí kulatý. Vady: žluté oči, sklopená víčka. Uši: posazené mírně níž, s jemnou texturou. V roztáhnutém stavu sahají téměř k okraji čenichu. Odpovídají velikosti hlavy. Vady: tuhé na dotek. Vypadají, jakoby visely jen na kůži, místo aby byly spolehlivě přichyceny k hlavě. Lebka: průměrně široká. Tvar je plochý. Vady: úzká přes horní část, nadměrná kopulovitá část lebky, kopulovitá část lebky zašpičatělá. Čumák: čtvercovitý. Vyvážený vzhledem k ostatním rysům hlavy. Vady: vypouklý nebo obrácený čumák. Rozměrově neodpovídající velikosti hlavy. Čenich: nozdry velké a otevřené, černé, nikdy ne růžové. Vady: jakákoli jiná barva než černá. Zuby: upřednostňuje se nůžkovitá čelist. Souměrná čelist je přijatelná. Vady: horní nebo dolní předkus.

Přední část těla

Ramena: hladká a svalnatá. Zahnutí ramene by mělo tvořit dokonalý úhel 90 stupňů nebo se mu blížit. Končetiny: rovné, dobře prorostlé. Přední končetiny budou posazeny pod samotným psem a tlapky pod jeho kohoutkem, ne pod ušima. Spěnky: rovné, dobře postavené, hladké a svalnaté, ukazující na rychlost a sílu. Vady: přední končetiny křivé, vyčnívající u loktů. Tlapky: podobné jako u kočky, pevné, důkladně vystlané. Špičky tlapek: mohutné, silné a výrazně klenuté. Drápy: správně rozložené. Vady: ploché tlapky, otevřené tlapky, zadní paznehty.

Barva

Upřednostňuje se jednolitá červená. Tmavý čumák a trochu bílé barvy na hrudi a tlapkách se připouští. Vady: bílá barva na tlapkách sahující až za hranici přední části tlapek. Více bílé barvy na hrudi než zakryje otevřená ruka. Bílé „punčochy“ na končetinách.

Srst

Krátká, hladká, dostatečně drsná, aby poskytla ochranu.

Velikost, rozměry, hmotnost

Velikost: pes - 56 až 69 cm, fena - 53 až 66 cm. Upřednostňuje se průměrná velikost. Rozměry: délka odpovídá výšce. Výška od nejvyššího bodu lopatky k zemi by se měla rovnat délce od hrudní kosti po hýždě. O něco vyšší u ramene než u kyčlí. Hmotnost: váha by měla odpovídat výšce a struktuře kostí. U psů využívaných k práci se nesnižuje hodnocení, mají-li mírnou podváhu. Dobře prorostlé tělo s ohledem na velikost psa.

Krk, horní linie a tělo

Krk: střední délky, silný, mírně klenutý a držený ve vztyčené poloze, jakoby chtěl dát najevo hrdost. Tlama: nepatrný záhyb kůže pod hranou čelisti, tlama bez záhybu je přípustná. Vady: příliš dlouhá, příliš silná, rozměrově neodpovídající hlavě a tělu. Horní linie: mírně vyšší u kohoutku než u kyčlí. Vada: kyčle výše než kohoutek. Tělo: hrudník – hluboký, široký. Žebra: dobře pružící, aby zajistila optimální objem pro plíce, znamenající výdrž. Hřbet: silný. Vady: klenutý nebo prohnutý hřbet. Bedra: lehce klenutá. Ocas: středně dlouhý, s velmi nepatrným osrstěním, ve tvaru šavle. Vady: nepříliš silný u kořene, husté osrstění, huňatý ocas jako u ohaře, kadeřavý ocas.

Zadní část těla

Stehna: hladká a svalnatá. Vada: nesprávné postavení kloubů končetin. Vzadu by měl být stejný úhel jako vpředu. Stehna dobře prorostlá.

Chůze

Rozhodná, pevná a hrdá, s dobrým dosahem a razancí.

Temperament

Klidný doma, ale agresivní lovec. Přístupný metodickému výcviku. Vhodný pes do rodiny, který rád někoho potěší.

Kontakt

Americká asociace Redboneových mývalích psů (Redbone Coonhound Association of America), prezidentka Christine Smith, 502-922-9916, akcredboneassn@yahoo.com

© 2014 PharmDr. MUDr. Jan Šimon | Design/code Kinet